Limit czasu sesji zostanie za chwilę przekroczony z powodu nieaktywności. Kliknij przycisk OK, aby przedłużyć sesję o 120 min.
Zrównoważony rozwój w Manutan: ślad ekologiczny naszych produktów
Naszych klientów i dostawców zachęcamy do przyjaznego dla środowiska podejścia. Aby w tym pomóc, dodajemy skalę ocen wpływu na środowisko dla oferowanych przez nas produktów. Bierzemy pod uwagę cykl życia produktu, a także kraj, z którego pochodzi.
W jaki sposób oceniamy wpływ na środowisko
W Manutan niczego nie ukrywamy: chcemy, aby kupujący posiadali wszystkie informacje o sprzedawanym przez nas produkcie. To zaś motywuje kupującego - i dostawcę - do zachowań bardziej przyjaznych dla środowiska.
Nadajemy produktom z naszej oferty "certyfikat ekologiczny" - oceniamy ich wpływ na środowisko w skali od A (najlepsza ocena) do E (najgorsza ocena).
Bierzemy pod uwagę cykl życia produktu - jakie surowce i materiały są potrzebne do produkcji, czy produkt może być poddany recyklingowi i w jaki sposób jest utylizowany. Stosujemy uznaną metodologię PEF (Product Environmental Footprint), która mierzy wpływ produktów na środowisko według precyzyjnie określonych czynników. Jest ich od 12 do 16 (w zależności od produktu), takich jak emisja dwutlenku węgla, materiał wejściowy do produkcji, zanieczyszczenie wody lub wytwarzanie substancji toksycznych.
Cykl życia produktu
Jak mierzymy wpływ produktów na środowisko
Metodologia oceny cyklu życia produktu
Podstawowe informacje o produkcie od dostawcy
Waga produktu, użyte surowce, materiały i ich waga, kraj produkcji
Podstawowa ocena
Proces produkcji, pakowanie, zużycie energii
Obliczanie śladu środowiskowego zgodnie z metodologią PEF
Ocena na podstawie danych dostępnych w skali międzynarodowej
Ocena Manutan w skali ABCDE
- Wpływ produktów na środowisko określamy w następujący sposób: w przypadku sprzętu i odzieży ochronnej (kategoria PPE - Personal Protective Equipment) stosujemy metodologię PEF dla odpowiedniej kategorii produktów (zgodnie z zaleceniem Komisji Europejskiej 2021/2279). W przypadku mebli i innego sprzętu biurowego i magazynowego dokonujemy oceny zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym, określonymi przez ADEME (Francuską Agencję ds. Gospodarki o Obiegu Zamkniętym). Obie metody opierają się na zasadach LCA (Life Cycle Assessment - Ocena Cyklu Życia), która jest prawidłowym sposobem pomiaru
- Jeśli nie mamy pełnych danych produktu i jest to opcjonalne, używamy standardowych wartości.
Regularnie weryfikujemy dokładność danych od naszych dostawców, sprawdzając spójność danych i zlecając niezależnemu ekspertowi sprawdzenie próbek.
16 czynników wpływu na środowisko zgodnie z metodologią PEF
Zmiany klimatyczne
Deficyt wody
Użytkowanie gruntów
Zakwaszenie środowiska
Zanik warstwy ozonowej
Rozwój nowotworów niezłośliwych i inne zagrożenia dla zdrowia
Nienaturalna eutrofizacja wód morskich
Zanieczyszczenie wód słodkich
Nienaturalna eutrofizacja gleby
Pył zawieszony i inne substancje nieorganiczne w powietrzu
Wykorzystanie zasobów mineralnych
Zużycie energii
Nienaturalna eutrofizacja strumieni słodkowodnych
Rozwój chorób nowotworowych
Promieniowanie jonizujące
Reakcje fotochemiczne i powstawanie ozonu
W Manutan oceniamy wszystkie 16 czynników wpływu na środowisko zgodnie z metodologią PEF w połączeniu z 12 czynnikami zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym określonymi przez ADEME. Oceniamy również wpływ na zmiany klimatyczne (emisje CO2), wykorzystanie zasobów, emisje cząstek stałych do powietrza i zdrowie ludzkie.
Dane wejściowe do oceny śladu środowiskowego produktu uzyskuje się w następujący sposób:
- Dane od dostawców: kategoria produktu, użyte surowce, materiały i ich gramatura (dokładny skład produktu), kraj, w którym produkt został wyprodukowany, procesy produkcyjne, przez które przechodzi produkt.
- W ocenie niektórych elementów (np. opakowania produktu lub zużycia energii w procesie produkcyjnym) postępujemy zgodnie z obowiązującymi standardami, które uwzględniają udział w śladzie ekologicznym produktu i dostępność konkretnych rozwiązań dla dostawców. Nie kierujemy się obowiązującymi standardami, jeśli dostawca udostępnia nam dokładne dane – w takich przypadkach produkt otrzymuje ocenę wedle naszej skali.
Jak zapoznać się z recenzjami produktów
Dla wszystkich produktów na stronie internetowej znajduje się prosta grafika pokazująca ich ślad środowiskowy. Wygląda to następująco:
Całkowity ślad środowiskowy produktu: 200 punktów
- Możesz łatwo porównać wpływ na środowisko podobnych produktów z naszej oferty.
- Ocena śladu środowiskowego opiera się na 16 czynnikach środowiskowych (emisja CO2, wykorzystanie zasobów naturalnych i energetycznych, zanieczyszczenie, wpływ na zdrowie ludzkie itp.)
Ślad węglowy: 49,3 kg ekwiwalentu CO2
Oprócz samej oceny śladu środowiskowego, na stronie internetowej można znaleźć inne znormalizowane oceny produktów (PEFC, FSC ®, EU Ecolabel, NF Environnement itp.). W przypadku produktów podajemy również współczynnik materiałów pochodzących z recyklingu.
Przeprowadzamy oceny produktów w skali ABCDE dla kategorii produktów, które zawierają co najmniej 30 pozycji (aby nasze oceny były miarodajne, staramy się przeprowadzać je na większej próbie statystycznej). Produkty, których jest mniej niż 30 w danej kategorii, nie są porównywane, a dla nich podajemy jedynie ogólny ślad ekologiczny i emisje CO2
Jak klasyfikujemy produkty w skali ABCDE?
Produkty są klasyfikowane w skali ABCDE według oceny PEF. Następnie przyporządkowujemy im klasy według klucza (podział procentowy opiera się na metodach statystycznych i zasadach gospodarki obiegu zamkniętego zgodnie z ADEME):
Reprezentacja poszczególnych produktów w kategorii
Produkt w skali A ma najmniejszy wpływ na środowisko, podczas gdy produkt w skali E ma największy wpływ.
*Produkty są porównywane w ramach jednej kategorii produktów - kategoria ta zawiera produkty o tej samej lub podobnej funkcji.
Nasi partnerzy
Dwa start-upy pomogły nam w fazie pilotażowej naszego projektu oceny śladu środowiskowego produktów. Przygotowały nasze obliczenia - łącząc dane produktów z dostępnymi wskaźnikami emisji* z międzynarodowych baz danych. Robiąc to, postępowali zgodnie* z podstawowymi systemami referencyjnymi, które przedstawiamy poniżej.
Nasi koledzy z GLIMPACT. pomogli nam w ocenie sprzętu i odzieży ochronnej, korzystając z:
- metodologii PEF (Product Environmental Footprint) zalecanej przez Komisję Europejską,
- ttzw. standardu Glimpact Xtex, który opiera się na europejskiej normie dotyczącej odzieży i obuwia PEFCR Apparel & Footwear v1.3,
- europejskiej bazy danych PEF LCDN EF2.0.
WARO pomogło nam przy ocenie mebli biurowych. Ich kryteria oceny opierają się na:
- zasadach gospodarki o obiegu zamkniętym według ADEME (Francuska Agencja Transformacji Ekologicznej),
- standardzie dla mebli drewnianych BP X 30-323-4
- bazach danych Base Impacts V2.02.
Kolejne etapy projektu
Projekt oceny śladu środowiskowego produktów jest nadal w fazie pilotażowej w naszym kraju. Do tej pory zakończyliśmy ocenę dwóch kategorii: mebli biurowych oraz sprzętu i odzieży ochronnej.
Naszym zamiarem jest rozszerzenie oceny na inne kategorie produktów. Ponadto zamierzamy dalej rozwijać projekt - a tym samym wspierać działania CSR naszych dostawców i klientów. Uważnie monitorujemy przepisy i zalecenia renomowanych organizacji i planujemy jak najszybciej dodać porównania produktów na całym rynku do naszego zakresu oceny (w zależności od dostępności danych).