
Znaki ostrzegawcze BHP – zasady
Zasada działania znaków ostrzegawczych jest taka sama jak w przypadku znaków drogowych. Nie zabraniają, nie nakazują, ale ostrzegają przed ryzykiem. Ryzyko jest różne w różnych warunkach, ale najczęściej klienci Manutan kupują tablice, które ostrzegają przed następującym niebezpieczeństwem:
- znak niebezpieczeństwo pożaru – materiały łatwopalne,
- spadający ładunek,
- napięcie elektryczne,
- trujące substancje,
- niski sufit,
- ryzyko poślizgnięcia się lub upadku z wysokości.
W Manutan znajdziesz wiele znaków i tablic ostrzegawczych, na przykład:





Piktogramy – znaki ostrzegawcze mają charakterystyczne barwy ostrzegawcze i są wykonane z tworzywa sztucznego lub folii samoprzylepnej.
Jakiego koloru są znaki ostrzegawcze?
Piktogramy ostrzegawcze BHP mają zazwyczaj charakterystyczny żółty kolor (są też znaki bezpieczeństwa ostrzegawcze białe z czerwoną obwódką, pomarańczowe, a nawet zielone) i są wykonane z cienkiego plastiku lub folii samoprzylepnej. Jeśli jednak potrzebujesz umieścić konkretny symbol np. na folii PCV lub folii fotoluminescencyjnej, w Manutan jest to możliwe.
Jeśli chodzi o znaki ewakuacyjne, kolor to zazwyczaj czerwony. Znaki ewakuacyjne czerwone są dobrze widoczne i wskazują drogę w momencie zagrożenia.
Jeśli chodzi natomiast o format i rozmiar, zwykle znaki ostrzegawcze w zakładach pracy mają kształt kwadratu o wymiarach 15×15 lub 20×20 cm – oba warianty są wystarczająco duże, aby umieścić je na ścianie, drzwiach lub bramie. Jednak zazwyczaj dostępne są również małe samoprzylepne naklejki o wymiarach 4×4 cm, które z łatwością można przykleić bezpośrednio do maszyny, której obsługa wymaga wzmożonej uwagi. Znaki ostrzegawcze na maszynach zwiększają bezpieczeństwo pracy.
Gdzie umieścić znaki ostrzegawcze w zakładach pracy?
Prosta rada brzmi: znaki ostrzegawcze w zakładach pracy należy umieścić w widocznym miejscu. Jednocześnie należy uważać, aby ściany i maszyny nie były „zawieszone” ważnymi komunikatami. Jeśli przesadzisz z liczbą znaków ostrzegawczych w miejscu pracy, pracownicy nie będą zauważać ostrzeżeń.
O dokładnej lokalizacji decyduje specjalista ds. BHP w firmach, kierując się przepisami lub normami ISO.
Szczegółowe i ogólne znaki ostrzegawcze w zakładach pracy
Masz wybór, jeśli chodzi o znaki ostrzegawcze stosowane w zakładach pracy ostrzegające przed konkretnym niebezpieczeństwem (np. gorąca powierzchnia, ryzyko wciągnięcia ręki do maszyny, trutka na gryzonie, napięcie 220 V) i ogólnym ryzykiem. W drugim przypadku są to najczęściej symbole ostrzegawcze:
- wykrzyknik,
- płomień,
- błyskawica,
- eksplozja,
- znak radioaktywności.
Możesz określić ich znaczenie za pomocą dodatkowych napisów.
W Manutan znajdziesz też znaki bezpieczeństwa zakazu i znaki bezpieczeństwa nakazu oraz wiele innych, w tym np. ostrzeżenia przed groźnym psem pilnującym lokalu firmy (możliwy jest wybór konkretnej rasy psa, np. owczarek niemiecki lub rottweiler).
Jeśli masz wątpliwości co do wyboru, skontaktuj się z nami, a my dostosujemy produkt do Twoich potrzeb.