.

Flipchart – Twój partner w efektywnych prezentacjach

Flipchart to doskonała alternatywa dla tradycyjnej tablicy i pisania kredą. Sprawdzi się w roli potykaczy i praktycznego urządzenia podczas szkoleń, zebrań czy wykładów. Ma możliwość regulacji wysokości, dzięki czemu mogą komfortowo korzystać z niego różne osoby. Jest też wyposażona w praktyczne haki służące do zawieszenia arkuszy papieru. To urządzenie uniwersalne, na którym możemy pisać oraz – na flipchartach […]

flipchart

Flipchart to doskonała alternatywa dla tradycyjnej tablicy i pisania kredą. Sprawdzi się w roli potykaczy i praktycznego urządzenia podczas szkoleń, zebrań czy wykładów. Ma możliwość regulacji wysokości, dzięki czemu mogą komfortowo korzystać z niego różne osoby. Jest też wyposażona w praktyczne haki służące do zawieszenia arkuszy papieru. To urządzenie uniwersalne, na którym możemy pisać oraz – na flipchartach o powierzchni magnetycznej – zamieszczać dodatkowe akcesoria. 

Czym jest i do czego służy flipchart? 

Flipchart to urządzenie nieocenione przy okazji konferencji czy prezentacji, a także podczas wykładów czy szkoleń. Jest to rodzaj tablicy o lekkiej konstrukcji, idealny do szkoleń i prezentacji, wykorzystywany w salach konferencyjnych i wykładowych, na uczelniach oraz na zajęciach lekcyjnych. Flipchart dzięki mobilności jest łatwy do przenoszenia, zwykle też można dostosować jego wysokość do swoich potrzeb. Flipchart występuje w dwóch podstawowych wersjach: 

  • flipchart suchościeralny – po tablicy można pisać markerem, jest też możliwość zamocowania arkusza papieru, 
  • flipchart magnetyczny – umożliwia mocowanie kartek za pomocą magnesów oraz można używać akcesoriów magnetycznych. 

Flipchart magnetyczny suchościeralny łączy te dwie funkcje – po tablicy można zarówno pisać markerem, jak i umocowywać na niej magnesy. 

Tablica flipchart wyposażona jest zwykle w zacisk pozwalający umocować arkusz papieru lub uchwyty, których rozstaw można regulować, oraz praktyczną półkę na markery i gąbkę. 

Nazwa flipcharta wywodzi się od angielskich słów „flip”, co znaczy „przerzucać kartki”, oraz „chart”, co oznacza wykres. 

Flipchart na trójnogu czy flipchart mobilny – jaki wybrać? 

Flipchart na kółkach to świetna opcja do biura i sali konferencyjnej. Z łatwością można przesuwać go z miejsca na miejsce, czyli tam, gdzie akurat jest potrzebny i tak, by wszyscy uczestnicy mieli optymalną widoczność, co ułatwia tworzenie notatek. Mobilny flipchart sprawdzi się również podczas spotkań biznesowych – łatwo go przemieścić, co zapewnia optymalną funkcjonalność. Do celów szkoleniowych i na wykłady częściej wybierany jest flipchart przenośny na trójnogu. Takie tablice typu flipchart sprawdzą się wszędzie tam, gdzie mobilność nie jest priorytetem. 

Flipchart suchościeralny magnetyczny – czy to dobry wybór? 

Biurowy flipchart suchościeralno-magnetyczny to najbardziej uniwersalna opcja. Tego rodzaju powierzchnia może być wykorzystana na różne sposoby – można na niej zarówno pisać, jak i umieszczać akcesoria magnetyczne. Podobnie jak flipchart classic zwykle ma wymiary 70×100 cm, co zapewnia optymalną powierzchnię do pisania. Jest niezastąpionym narzędziem do prezentacji i idealnie sprawdza się na zebraniach. Jest przydatny zarówno w biurze, jak i w szkole czy na uczelni. Dzięki możliwości zastosowania magnesów do tablic taki flipchart jest bardzo dobrym rozwiązaniem do zamieszczania ważnych informacji. 

Jak wybrać flipchart idealny? 

Decydując się na zakup flipcharta, należy wziąć pod uwagę cele, do których będzie służył. Tablica magnetyczna świetnie się sprawdzi, jeśli chcemy umieszczać na niej nadruki i akcesoria magnetyczne. Świetnie nada się podczas burzy mózgów. Flipchart suchościeralny jest przystosowany do pisania na papierze, dlatego jest idealny na szkolenia czy wykłady. Dzięki suchościeralnej powierzchni można zapisywać na nim potrzebne słowa czy treści i w łatwy sposób je wycierać, dzięki czemu tablica jest bardzo praktyczna. W odróżnieniu od tablicy klasycznej podczas pisania i wycierania nie powstaje kredowy pył. Wygodne zaciski lub uchwyty pozwalają zamocować arkusze papieru, co usprawnia prezentację. Flipchart magnetyczny mobilny jest polecany, jeśli nadrzędną kwestią jest możliwość przenoszenia tablicy z miejsca na miejsce. Jeśli zależy nam na tym, aby urządzenie było maksymalnie stabilne, wybierzmy aluminiowy stelaż na trójnogu. Zarówno flipchart suchościeralny, jak i interaktywny powinien mieć gładką powierzchnię oraz regulowany kąt nachylenia, aby ułatwiać pisanie i odczytywanie notatek. Urządzenie powinno mieć również regulowaną wysokość, dzięki czemu osoby o różnym wzroście będą mogły z niego skorzystać. 

Gdzie kupić flipchart i przydatne akcesoria? 

Profesjonalne flipcharty można kupić w sklepie stacjonarnym z artykułami biurowymi lub w sklepie internetowym, np. Manutan. W naszym sklepie mamy szeroką ofertę flipchartów – warto odkryć ich zalety. Doskonałym wyborem jest chociażby flipchart na trójnogu z wyciąganymi ramionami, zapewniającymi dodatkową powierzchnię do pisania. Jeśli decydujemy się na zakup tablicy suchościeralnej lub magnetyczno-suchościeralnej, koniecznie trzeba zakupić też markery do tablic suchościeralnych. Przyda się również specjalna gąbka do wycierania notatek i papierowe arkusze – opakowanie zwykle zawiera 20 kartek. 

FAQ

Co to jest flipchart?

Flipchart to rodzaj tablicy, na której można pisać za pomocą markerów lub/i umieszczać na niej arkusze papieru oraz akcesoria magnetyczne.

Czym jest flipchart suchościeralny?

Ten rodzaj flipcharta zwykle ms powierzchnię w kolorze białym, po której można pisać markerem. Notatki ściera się suchą gąbką.

Czym charakteryzuje się flipchart magnetyczny?

Taka tablica ma powierzchnię, która umożliwia umieszczanie na niej akcesoriów magnetycznych, co ułatwia prezentację.

Jakie wymiary powinien mieć flipchart mobilny?

Standardowe wymiary flipcharta to 70×100 cm. Taka powierzchnia jest optymalna zarówno przy wersji mobilnej tablicy, jak i tej na trójnogu.

Jakie akcesoria są potrzebne do flipcharta?

Do flipcharta suchościeralnego potrzebne są specjalne pisaki. Flipchart magnetyczny wymaga zastosowania specjalnych magnesów lub akcesoriów magnetycznych. Przydatne są również arkusze papierowe oraz gąbka do wycierania notatek.